Tartu Folklooriklubi Maatasa

Click here to edit subtitle
Maatasa koosseis 2013. aastal 

TARTU FOLKLOORIKLUBI MAATASA 
Katusorganisatsioon: MTÜ Tartu Kristlik Noortekodu

Tartu folklooriklubi Maatasa alustas tegevust 2013. aastal. Klubi eesmärgiks on uurida Lõuna-Eesti rahvapärimust süvitsi ja  seda pea igas valdkonnas: laulud, jutud, mängud, pillilood, tantsud, rahvariided. Maatasa laulurepertuaari kuuluvad nii regilaulud kui ka sajandivahetusel väga moes olnud külalaulud ja traagilised armastuslaulud. Tantsupildis tutvustatakse kontratantse, paaristantse, mida saadavad erinevad väikesed pillikoosseisud. Lisaks folkoorimaailmale, on põnev osa saada ka pärimusest inspireeritud lavatantsudest, aga ka Eesti koorilauluklassikast. 
Kuna klubis on palju muusikuid, siis on ka pillide valik väga mitmekesine: viiul, kitarr, torupill, väikekannel, vilepill, parmupill, karmoška, mandoliin. 

Koosseis võib tutvustada seadmata pärimust, folkloorseid tantse aga ka rahvamuusikaseadeid, anda kontserte, viia läbi tantsuklubisid.  


Folklooriklubi Maatasal on ka oma laste- ja noortekoosseisud: 
Tulused (16-19 a)
Remmeli (13-15 a)
Kapten Trumm  (7-12 a)

Maatasa tegevust koordineerib: Halliki Pihlap 
Maatasa muusikuid juhendab: Helin Pihlap 
Tantsutreener: Marius Aave 
Enamus Maatasa liikmeid teeb kaasa ka Tartu Kristliku Noortekodu kooris In Corpore. 

Maatasa esindus: Helin Pihlap, Meelis Pihlap, Carol Maask, Britt Zimmermann, Jasmin Saar


RAHVARIIDED
Folklooriklubi Maatasa tutvustab Lõuna-Eesti (eelkõige Tartumaa) rahvariideid. Maatasa rahvariideid on õmmelnud, kudunud, korrastanud: Tiina Unt, Janne Vaabla, Liia Nigul, Silvi Allimann, Kristi Lillo.   Toetaja:  Eesti Kultuurkapital. Maatasa rahvariiete blogi: http://maatasa.blogspot.com/2018/07/

ESINEMISED
Maatasa on Eesti esindanud suurfestivalidel - Sárvár International Folklore Days (2019),  Folk Azores (2018), 54th Tydzień Kultury Beskidzkiej (Beskidy Highlanders Week of Culture, 2017), Baltica Lätis (2014).  Üles on astutud pea kõigil võimalikel Tartu üritustel - hansapäevad, Tartu linna päev, advendiüritused, kevadpeod, muuseumiööd.   Maatasa on üles astunud ka Eesti-Läti-Vene koostööprorgrammi Est-Lat-Rus üritustel, osalenud Balti tantsude festivalil Riias ja Gikši tantsude ööl Lätimaal jpm. 

ÕPPETEGEVUS 
Igapäevaselt tegelevad liikmed laulu-,tantsu-ja pilliõppega erinevates muusikaõppeasutustes, kuid toimuvad ka ansambli- ja pillitunnid Maatasa siseselt. Ühtlasi toimuvad ka tantsutrennid. Traditsiooniks on saanud talvine õppelaager, kus Eestis tegutsevad folkloristid, rahvamuusikauurijad tutvustavad  erinevaid rahvakultuurivaldkondi. Õpitubasid on erinevail teemadel läbi viinud  Ingrid Rüütel, Meelika Hainsoo, Lauri Õunapuu, Janika Oras, Kadri Lepasson, Sille Kapper, Marju Varblane, Silver Sepp.  

MAATASA KORRALDAB
Tartu Noorte Folkloorifestival
2016. aastal algatasid Maatasa noored festivali, kus on põhirõhk just autentsel folklooril ehk siis seadmata pärimusel. Festival on rahvusvaheline. 

Maatasa plaat 
2018. aasta novembris saab valmis Maatasa CD plaat, mis tutvustab Lõuna-Eesti pärimust: laule, pillilugusid, rahvajutte, aga ka vanu laulikud ja rahvapille. Plaat valmib kingitusena Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul. Eesti Vabariigi sünnipäeva puhul toimus ka teemapidu "1918" ehk EW100. Üritus toimus 23. veebruaril 2018. aastal ja viis inimesed 100. aasta tagusesse aega, taasluues hetke, mil esimest korda loeti ette Manifest kõigile Eestimaa rahvastele. TUNNUSTUS
Tartu linna esinduskoosseis folkloorivaldkonnas 2016-2020. 
 I kategooria Rahvusvahelise Folkloorifestivali Baltica 2013 ülevaatuselt. 

Hindajad: Ingrid Rüütel, Igor Tõnurist, Ene Lukka-Jegikjan, Sille Kapper, Angela Arraste, Krista Sildoja, Raivo Sildoja.


TOETAJAD
Folkooriklubi Maatasa tegevust toetab Tartu Kristlik Noortekodu, Tartu Linnavalitsus.