Tartu Folklooriklubi Maatasa

Click here to edit subtitle
Maatasa koosseis 2013. aastal 

TARTU FOLKLOORIKLUBI MAATASA 
Katusorganisatsioon: MTÜ Tartu Kristlik Noortekodu

Tartu folklooriklubi Maatasa alustas tegevust aastal 2013 ühendades toonase Tartu hobimuusikakooli - Eesti Rahvamuusikakooli - õpilased. Klubi eesmärgiks on uurida Lõuna-Eesti rahvapärimust süvitsi ja  seda pea igas valdkonnas: laulud, jutud, mängud, pillilood, tantsud, rahvariided. Maatasa laulurepertuaari kuuluvad nii regilaulud kui ka sajandivahetusel väga moes olnud külalaulud ja traagilised armastuslaulud. Tantsupildis tutvustatakse kontratantse, paaristantse, mida saadavad erinevad väikesed pillikoosseisud. Lisaks folkoorimaailmale, on põnev osa saada ka pärimusest inspireeritud lavatantsudest, aga ka Eesti koorilauluklassikast. 
Kuna klubis on palju muusikuid, siis on ka pillide valik väga mitmekesine: viiul, kitarr, torupill, väikekannel, vilepill, parmupill, karmoška, mandoliin. 

Folklooriklubi Maatasa alla kuuluvad veel ka: 
Noorteansambel Tululused 
Lasteansambel  Kapten Trumm  

Maatasa tegevust koordineerib, ansambleid juhendab: Halliki Pihlap 
Kunstiline juht: Helin Pihlap 
Tantsuõpetaja: Indrek Varik 

Maatasa esindus: Helin Pihlap, Sander Lillo, Meelis Pihlap, Carol Maask, Britt Zimmermann, Priit Kallejärv


RAHVARIIDED
Folklooriklubi Maatasa tutvustab Lõuna-Eesti (eelkõige Tartumaa) rahvariideid. Maatasa rahvariideid on õmmelnud, kudunud, korrastanud: Tiina Unt, Janne Vaabla, Liia Nigul, Silvi Allimann, Kristi Lillo.   Toetaja:  Eesti Kultuurkapital. Maatasa rahvariiete blogi: http://maatasa.blogspot.com/2018/07/

ESINEMISED
Üles on astutud pea kõigil võimalikel Tartu üritustel - hansapäevad, Tartu linna päev, advendiüritused, kevadpeod, muuseumiööd - , kuid ka rahvusvahelistel festivalidel Baltica, Võru folkloorifestivalil, Hiiu folgil. Maatasa on üles astunud ka Eesti-Läti-Vene koostööprorgrammi Est-Lat-Rus üritustel, osalenud Balti tantsude festivalil Riias ja Gikši tantsude ööl Lätimaal. Selja taga on kontsertreis Lüneburgi. Koosseis on üles astunud ka maailmafestivalidel Folk Azores 2018 ja Poola festivalil Beskidy Highlanders Week of Culture 2017. 

ÕPPETEGEVUS 
Igapäevaselt tegelevad liikmed laulu-,tantsu-ja pilliõppega erinevates muusikaõppeasutustes, kuid toimuvad ka ansambli- ja pillitunnid Maatasa siseselt. Ühtlasi toimuvad ka tantsutrennid. Traditsiooniks on saanud talvine õppelaager, kus Eestis tegutsevad folkloristid, rahvamuusikauurijad tutvustavad  erinevaid rahvakultuurivaldkondi. Õpitubasid on erinevail teemadel läbi viinud  Ingrid Rüütel, Meelika Hainsoo, Lauri Õunapuu, Janika Oras, Kadri Lepasson, Sille Kapper, Marju Varblane, Silver Sepp.  

MAATASA KORRALDAB
Tartu Noorte Folkloorifestival
2016. aastal algatasid Maatasa noored festivali, kus on põhirõhk just autentsel folklooril ehk siis seadmata pärimusel. Festival on rahvusvaheline. 
Maatasa plaat 
2018. aasta novembris saab valmis Maatasa CD plaat, mis tutvustab Lõuna-Eesti pärimust: laule, pillilugusid, rahvajutte, aga ka vanu laulikud ja rahvapille. Plaat valmib kingitusena Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul. Eesti Vabariigi sünnipäeva puhul toimus ka teemapidu "1918" ehk EW100. Üritus toimus 23. veebruaril 2018. aastal ja viis inimesed 100. aasta tagusesse aega, taasluues hetke, mil esimest korda loeti ette Manifest kõigile Eestimaa rahvastele. 

ESINEMISED 
Maatasa on oma tegevuses väga mitmekülgne. Koosseis võib tutvustada seadmata pärimust, folkloorseid tantse aga ka rahvamuusikaseadeid, anda kontserte, viia läbi tantsuklubisid.  Väga hea koostöö on Tartu Tantsuklubide eestvedajaga Triinu Nutiga. Maatasa on õpetanud tantse korduvalt Tartu Tantsuklubis, aga ka Balti tantsude festivalil ja  traditsioonilise tantsu festivalil "Gikši tantsude öö”.


TUNNUSTUS
Tartu linna esinduskoosseis 2018 folkloori valdkonnas 
Tartu linna esinduskoosseis 2017 rahvamuusika valdkonnas
Tartu linna esinduskoosseis 2016 rahvamuusika valdkonnas 

 I kategooria Rahvusvahelise Folkloorifestivali Baltica 2013 ülevaatuselt.

Hindajad: Ingrid Rüütel, Igor Tõnurist, Ene Lukka-Jegikjan, Sille Kapper, Angela Arraste, Krista Sildoja, Raivo Sildoja.


TOETAJAD
Folkooriklubi Maatasa tegevust toetab Tartu Kristlik Noortekodu, Tartu Linnavalitsus.